dijital pazarlama uzmani nedir detaylı bilgi

Dijital pazarlama uzmanı, sektörde dijital dönüşüm uzmanı olarak da adlandırılmaktadır. Firma ya da markaların dijital pazarlama stratejilerini kurgulama yapar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Demek?

dijital pazarlama uzmani ne demek

Dijital pazarlama uzmanı ne demek, isminden de kolayca anlaşılacağı gibi dijital dünyada pazarlamayı analizlere göre yapmakta olan kişiye denir.

Dijital pazarlama sorumlusu olarak da bilinmekte olan bu meslek, müşterilere ait verilerin analiz edilmesi konusunda çeşitli sektör dinamitlerini yakından takip eder. Gelişimi oldukça açık bir meslektir.

Araştırma ve öğrenmenin kesintisiz olabileceği bir meslektir. Yabancı dil konusunda bir takım alt yapının olmasını gerektirir. Bu sayede yabancı kaynaklardan da araştırma yapılarak taleplere uygun bir çalışma ortaya çıkartılabilir.

Her türlü sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Her geçen gün dijital dünyaya daha fazla geçiş yapmakta olan firmalar, dijitalde rakiplerinin önüne geçebilmek için Dijital pazarlama uzmanı tercih eder.

Yine dijital dünyada var olan müşteri portföyüne markaların çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi için gerekli analizleri yaparak ortaya çıkan durumlara göre bir plan kurgular.

Google algoritmalarına paralel bir şekilde hareket ederek geçişten gelen tecrübeleri ile aksiyon alınması gerektiğini en özel şekilde bilir, uygular.

 Kullanıcı ihtiyaçlarına uygun şekilde optimize ederek gerekli atraksiyonları alır ve firma sitelerini buna uygun şekilde düzenleyebilir. Bilgileri hibrit bir şekilde tasarlama özelliği bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

dijital pazarlama uzmani nedir

Dijital pazarlama uzmanı nedir, temel yazılım uygulamalarından yararlanarak arama motoru dünyasının gereksinimlerine uygun tasarlama yapan kişilerdir

Sürekli olarak kendini yenilemeyi ve geliştirmeyi gerektiren özel bir meslektir. Farklı farklı planların kurgulanmasını sağlarken mevcuttaki tüm verilen en başta analiz edilmesini gerektirir.

Markaların sahip olduğu müşteri segmentlerini oluşturarak bunlara özel pazarlama mesajları türetebilen uzmanlardır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

dijital pazarlama uzmani ne is yapar

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar, son dönemlerin en çok aranmakta olan odak kelimesidir.

 • Dijital pazarlama uzmanı, bu alanda çalışır ve firmaların taleplerine özel şekilde pazarlama stratejisi geliştirir.
 • Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar, genellikle yenilikçi tasarımlar ile kullanıcı kitlesinin fark edebilmesi için firmalara çözümler sunar.
 • Yine, rakip analizlerini dökülmeyerek, önüne geçebilmenin yöntemleri araştırır bu yönde yeni dinamitler ortaya koyar.
 • Daha verimli sonuçlara ulaştıran, veriye dayalı kararlar alırlar. Müşterisini destekleyici ve asıl taleplerini öğrenerek bu kapsamda web sayfalarının oluşmasını sağlar.
 • Firma bünyesindeki tüm çalışanlar ile koordinalı bir şekilde çalışarak gerekli altyapıyı en özel şekilde ayarlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

dijital pazarlama uzmani nasil olunur

Dijital pazarlama uzmanı için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, olma şartı bulunmamaktadır. Ancak bu mesleği yapmak isteyen kişilerin sayısal tabanlı bir bölümden mezun olması, işi kolaylaştıran önemli bir faktördür. Bu sebeple rakamlarla arasının iyi olduğu kişiler çok fazla zorlanmamaktadır.

Dijital pazarlama uzmanı olma yönünde en az 2 yıl boyunca benzer çalışmalara imza atarak kendini en başta geliştirmesi, ispatlaması gerekmektedir.

Yaratıcı ve yenilikçi bir bakış tarzına sahip olan ayrıca görsel zevki bulunan kişiler arasında bulunmak gerekmektedir.

Vizyon sahibi ve görsel tasarım yapabilme anlamında yetenekli olmak gerekiyor ki bir dijital pazarlama uzmanından beklenenleri ortaya koyabilmek için

Analitik düşünebilen ve problemleri çözebilme yeteneğine sahip olarak çözüm üretebilmek mümkün olmalıdır.

Dijital pazarlama sorumlusu olabilmek için en başta araştırmayı sevmek gerekmektedir. Verilen zamanı en özel şekilde yönetebilmek beklenmektedir. Bu süreçte beklenenden çok daha fazlasını ortaya çıkarıyor olabilmeniz gerekiyor.

Firma beklentilerine paralel olarak organizasyon becerisini ortaya çıkarak özellikleri ortaya koymak gerekiyor.

Dijital pazarlama uzmanı eğitimi konulu bir eğitim paketi ile paralı özel eğitimler ile dijital pazarlama uzmanlığına dair en temel eğitimler kolayca elde edilebilmektedir.

Alınan eğitimlerin sonucunda Dijital pazarlama sorumlusu eğitim sertifikası sahibi olunarak farklı sektörlerde kolayca iş bulma ayrıcalığına sahip olabilmeniz mümkündür.

Dijital Pazarlama Uzmanı Mesleğinin En Keyifli Yanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı mesleğinin en keyifli yanı, rutin bir şekilde süre gelmiyor olmasıdır. Sürekli olarak yeni insanlar ile tanışmak ve yeni projelerde görev almaktır. Her projede farklı müşteriler ve bu müşterilere özel aktiviteler mesleğin en eğlenceli tarafı olmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Mesleğinin En Zorlu Yanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı olmanın en zor yanı, firmanın gerçek ihtiyaçlarına özel çözümler sunabilmek için en başta markaları iyi şekilde anlamak, rakip analizi ve pazar araştırması gibi bir takım önemli detayların öğrenilmesi bu meslekte en temel gereksinimlerdir.

Bu sebeple uzun zaman ayırarak tüm detaylarını en ince ayrıntılarına kadar bilmek ve kafa yormak gerekmektedir.

Yine her dakika yepyeni gelişimleri takip etmek ve sektördeki yeniliklerden haberdar olmak gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Çalışır?

dijital pazarlama uzmani nasil calisir

Dijital pazarlama uzmanı nasıl çalışır, nasıl bir ortamda iş yapar; masa başında genel olarak görev almaktadırlar. Gelişmiş ve hızlı bir şekilde tasarım yapabilme imkânı yapabilmekte olan donanımlı cihazlar eşliğinde müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler sunarak işini tamamlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

dijital pazarlama uzmani gorevleri nelerdir

 • Web sitesi ya da aplikasyon sağlarken, firma neden dijital dünyada var olmak istiyor en başta birincil öğrenilmesi görevidir.
 • Dijitalde yeni müşteriler için pazar araştırması, arama motorlarında bulunabilir olma talebi, firma tanımı yapma, Google maps işletme kaydı, markaya müşteri çekme, siteye ziyareti çekerek reklam geliri elde edebilme gibi taleplerin hangisini istediğine karar verilmesi gerekmektedir.
 • Firmaların reklam ve satış yüzü olan online platformlarını ve medya kanallarını üretmek,
 • Sosyal medya hesapları için özgün içerik üretmek,
 • Sosyal medya içerik konseptleri tasarlamak,
 • Video tarzı, yazılı ya da grafiksel anlamda içerik üretimi sağlamak ve yayınlamak,
 • SEO, diğer bir adıyla arama motoru optimizasyonunu kullanarak pazarlama yapmak,
 • PPC, tıklama başına ödeme yöntemlerini kullanarak ile pazarlama yapmak,
 • Pazar araştırması yapmak,
 • En başta çok sağlam bir şekilde rekabet araştırması yapılması ve en az 6 ay arayla periyodik araştırma yapmak,
 • Ürünlerin ya da hizmetlerin web sitesi üzerinde konumlandırılması,
 • Odak kelimelerde aranma sayısını belirleme,
 • Markalara ait ürünlerin performansını arttıracak faaliyetleri ortaya çıkartmak,
 • Müşteri taleplerine uygun şekilde innovative düşünerek ve stratejileri belirleme,
 • Rakipleri bilmek, yakından tanımak ve rakiplerin çalışmalarının dışında yep yeni çalışmalar ortaya çıkartmak.
 • Rakip firmaların iletişim yönlerini belirleyerek onların dışında farklı mesajlar sunmak,
 • Firmaların stratejilerine uygun fotoğraf, video, reklam, sosyal medya ve iletişim gibi planları oluşturmak,

Dijital pazarlama uzmanı görevleri yukarıdaki şekilde sıralanmaktadır.  Görev tanımında var olan görevi eksiksiz olarak yürütmek ve yürütülen çalışmaların sonucunda da ortaya etkili raporlar sunabilmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı

dijital pazarlama uzmani maasi ne kadardir

Dijital pazarlama uzmanı maaşı, en çok merak edilen konulardan biridir. Her sektörde olduğu gibi Dijital pazarlama uzmanlığında da en başta kişilerin kendilerini ispatlamaları gerekmektedir.

Markaların taleplerine örnek oluşturacak konularda ortaya çıkmış başarı raporları sunulabilmelidir. Firmalar aldıkları kaliteli hizmetin karşılığını fazlasıyla vermektedir.

İşinde uzman ve çeşitli anlamlarda donanımlı en önemlisi de yapmış olduğu başarılı projeler ile sizleri ikna edebiliyorsa gerçek bir Dijital pazarlama uzmanı maaşı alabiliyor olmalıdır. Unutmayın Ax Medya bünyesinde gerçek Dijital Pazarlama Uzmanı bulunmaktadır.